Koronawirus – jak chronić się przed zakażeniem
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, zaleca się stosować podwyższone środki w zakresie bezpieczeństwa higieny pracy oraz zachowywać ostrożność w kontaktach z osobami, u których zaobserwować można objawy kaszlu, gorączki, duszności lub problemy z oddychaniem.
Osoby, które zauważą u siebie takie objawy, powinny zgłosić się niezwłocznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej, a o wynikach badania koniecznie poinformować pracodawcę.
Zalecane jest unikanie bliskich kontaktów z klientami kichającymi, kaszlącymi oraz zachowanie odległości powyżej 1 metra. W przypadku kontaktu z osobą „zarażoną wirusem” koniecznie trzeba powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronach:
- Generalnego Inspektora Sanitarnego - https://gis.gov.pl/
- Ministerstwa Zdrowia - https://www.gov.pl/web/zdrowie/
- Narodowego Funduszu Zdrowia - https://www.nfz.gov.pl/
- Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - https://www.pzh.gov.pl/
Koronawirus – co mówią przepisy o prawach i obowiązkach pracowników i pracodawców
Zakażenie koronawirusem zostało objęte przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z powyższym osoby z objawami choroby zakaźnej, które pozostawały w styczności z osobami zakażonymi, zobowiązane są poddać się izolacji we wskazanym w decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego miejscu i terminie.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby traktuje się niemożność wykonywania pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Decyzja inspektora sanitarnego o poddaniu kwarantannie będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, powinna dostarczyć pracodawcy tę decyzję. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Jeśli decyzja inspektora dotyczy dziecka, to rodzic może wystąpić do pracodawcy o zasiłek opiekuńczy.
Pod artykułem znajdą Państwo materiały informacyjne na temat koronawirusa.